Skleroterapia to metoda usuwania żylaków i naczynek kończyn dolnych. Żyły są nastrzykiwane środkiem obliterującym, który drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne. Zabieg ten prowadzi do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. Po nastrzykiwaniu zakładany jest opatrunek uciskowy. Dzięki temu ściany żyły zbliżają się do siebie. Utrzymanie ucisku przez dłuższy okres sprzyja unieruchomieniu przyściennej skrzepliny obficie przerastanej włóknikiem. Zabezpiecza to przed powikłaniami oraz zwiększa szanse powodzenia zabiegu. Dalszy proces gojenia doprowadza do całkowitego zarośnięcia światła żyły i do jej zwłóknienia. Zmiany poddawane zabiegom przestają być widoczne. Prawidłowe krążenie odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne (przed zabiegiem niezbędna jest ocena układu żylnego w badaniu usg kolor doppler). Zabieg jest praktycznie bezbolesny ( niewielkie ukłucia i “szczypanie”)
Czas gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych właściwości organizmu i wynosi: w przypadku naczynek około 4 tygodnie, w przypadku żył o dużym przekroju około 4 do 6 miesięcy. Skleroterapia jest jedną z najbezpieczniejszych form leczenia, dzięki temu można ją zastosować u większości pacjentów cierpiących na żylaki. Przewagą skleroterapii nad metodami operacyjnymi jest możliwość przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności znieczulenia, przebiega ona w krótszym czasie i nie uszkadza tkanek, co w znacznym stopniu pozwala uniknąć stresu związanego z operacją. Skleroterapię stosujemy samodzielnie oraz w połączeniu z innymi technikami, np. ablacją laserową , RF Closure Fast, Venaseal lub leczeniem chirurgicznym. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze i kosmetyczne.
Powikłania po skleroterapii:
• skleroterapia jest metodą bezpieczną i rzadko występują po niej efekty
niepożądane
• przemijające siniaki
• zaczerwienienie
• bolesność w miejscu wstrzyknięcia
• pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku
• zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków
• bardzo rzadko martwica skóry czy zatorowość płucna
Po zabiegu wymagane jest przynajmniej czasowe noszenie wyrobów
uciskowych.
Skleroterapia to zabieg bezpieczny, ze stosunkowo rzadko występującymi powikłaniami. Właśnie dlatego jest uznawany za jeden z najlepszych sposobów na trwałe pozbycie się żylaków kończyn dolnych. Polega na nastrzykiwaniu żył specjalnym preparatem, który uaktywnia procesy zapalne. Po zabiegu nakładana jest specjalna opaska uciskowa na nogi Pacjenta, aby przyspieszyć proces zamykania się naczyń krwionośnych. Jeśli mieszkasz w Tychach i chcesz pozbyć się uciążliwych żylaków i pajączków — umów wizytę u naszego specjalisty.
Pomimo bezpieczeństwa skleroterapii decyzja o przeprowadzeniu zabiegu musi być podparta wynikami badań obrazowych naczyń krwionośnych w obrębie kończyny. Doppler i USG są niezbędne do oceny, czy — biorąc pod uwagę opisany mechanizm działania terapii — krążenie będzie odpowiednio przeprowadzone w głębiej osadzonych żyłach. Jeśli wyniki będą zadowalające, można przystąpić do zaplonowania procedury. W Tychach zabieg skleroterapii wykonasz w NZOZ Angiodens.
Rzadko kiedy po zabiegu występują uciążliwe powikłania. Jednak jak każdy zabieg związany z wstrzykiwaniem substancji do organizmu może powodować podrażnienie w miejscu wkłucia, siniaki czy obrzęki. W NZOS Angiodens z siedzibą w Tychach dokładamy wszelkich starań, aby zarówno sama skleroterapia, jak i rekonwalescencja były dla Pacjenta jak najmniej problematyczne. Stosowanie opasek uciskowych jest jednym z niezbędnych elementów pozabiegowych, dzięki którym ogranicza się efekty niepożądane do minimum.
Jeśli zależy Ci na zdrowiu nóg, a także chcesz odzyskać estetyczny wygląd kończyn — zapisz się na konsultację. Trwałe efekty pozwolą Ci na nowo cieszyć się życiem bez uciążliwych żylaków. Zapraszamy na skleroterapię w Tychach!